AktuelnoRS/BIH

Institut za javno zdravlje RS: Oprez od ujeda zmija, seruma ima dovoljno u zdravstvenim ustanovama

Indian Motorcycle BiH
Iz Instituta za zaštitu zdravlja Republike Srpske povodom perioda kada se dosta vremena provodi u prirodi, pozvali su građane da obrate posebnu pažnju tokom boravka na otvorenom i da se ne kreću kroz neuređena područja koja mogu biti staništa zmija.

Zmije napadaju čovjeka iz straha, i samo ukoliko se nagaze ili isprovociraju u samoodbrani. Zmije su jako opasne i u sezoni parenja ili dok njeguju mladunce ali i tada, ako nema naglih pokreta, neće napasti.

– Ukoliko se zmija nagazi ona će se instiktivno okrenuti i ujesti za nogu. Otrovne zmije se u brzini teško razlikuju od neotrovnih, ali osnovno je to da otrovnice imaju izraženu trouglastu glavu (kod neotrovnih je ona više jajolika) i dosta sužen vrat, dok kod neotrovnih to nije slučaj – naveli su iz Instituta.

Pojasnili su da otrovne zmije imaju jedan do dva šuplja zuba vezana sa jednom kesicom punom otrova. Taj otrov luči žlijezda povezana sa kesicom. Čim zmija zarije svoje zube u meso žrtve, iz kesice se izluči određena količina otrova u ranu.

– U zmijskom otrovu postoje, zapravo, dvije vrste otrova. Јedan djeluje razorno na nervni sistem a drugi djeluje na krv i krvarenje. Na našem području živi nekoliko vrsta zmija, od čega su tri otrovnice: šarka ili riđovka, balkanski šargan i poskok – pojasnili su iz Instituta.

Postupak kod zmijskog ujeda

Stručnjaci su istakli da je kod sumnje na zmiju otrovnicu potrebno mirovanje tj. treba izbjegavati i najmanji pokret, a ako je ujed na ruci ili nozi ekstremitete treba imobilisati odnosno fiksirati uz čvrst predmet da miruje.

Kao prvo – zmiju ne treba dirati. Vrlo često ugriz zmije se desi pri pokušaju da se zmija ubije ili znatiželje da joj se što više približe. Zmije najčešće pobjegnu, a samo izuzetno napadaju.

Potrebno je izbjegavati kretanje kroz visoku travu, šiblje i korov bez prikladne odjeće i obuće (čizme), a boraviti na pokošenim dijelovima i kretati se po pokošenim stazama i postojećim putićima.

Osim toga ruke ne treba stavljati na mjesta koja nisu pregledna, odnosno treba izbjeći zavlačenje u grmove, podizanje kamenja, branje šumskih plodova i slično.

Poseban oprez potreban je pri penjanju po stijenama.

– Zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj imaju na raspolaganju dovoljne količine seruma antiviperinuma koji se daje u slučaju ugriza zmije – naglasili su iz Instituta za javno zdravstvo.

RTRS

Indian Motorcycle BiH

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button