
U Centru za kulturu Lopare organizovana je centralna prezentacija zaštićene oznake geografskog porijekla – „Majevički med“.
Prezentacija, u organizaciji Pčelarskog društva „Nektar“ iz Tuzle, Udruženja pčelara „Majevička Košnica“ iz Ugljevika i Udruženja pčelara “Zlatna košnica“ iz Lopara, pod pokroviteljstvom načelnika opštine Lopare Rade Savića i „Majevičke kuće“, je okupila veliki broj pčelara iz lokalnih zajednica koje se nalaze na planini Majevici.
„Brendovi su uvijek potrebni, to je nešto što ulijeva povjerenje i iza tog naziva ‘Majevički med’ stoje četiri kvalitetne vrste meda sa ovog područja koji potrošaču daje vjeru u proizvod“, rekla je menadžer projekta Selma Kunić, magistar prehrambene tehnologije.
Ona je sigurna da će svim potrošačima i svim zainteresovanim stranama nakon današnje prezentacije biti uliveno povjerenje da u svakoj teglici je med koji je sa određenog definisanog područja, koji je kontrolisan i proizveden po dobrim higijenskim, pčelarskim i veterinarskim praksama.
„Oznaka je trajna i na nju može aplicirati svaki pčelar koji osjeti potrebu, želju i da ima adekvatne količine, a vanjsko tijelo sertifikuje proizvedenu količinu. Za tu godinu i za tu šaržu prijavljeni pčelar dobija markicu, označava se i na taj način ga smije i plasirati“, saopštila je Kunićeva.
Načelnik opštine Lopare Rado Savić, pokrovitelj centralne prezentacije je rekao da je ona organizovana u Loparama na svjetski Dan pčela.
„Kao domaćini ove manifestacije smo prezadovoljni i zahvalni pčelarskim udruženjima koja su se odlučila da to bude ovdje, a ovaj projekat uključuje sve lokalne zajednice iz Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko distrikta, sve one koji gravitiraju Majevici“, naveo je Savić.
On je istakao važnost zaštićene oznake geografskog porijekla kako bi lokalnim pčelarima pomogla opština kada je u pitanju razvoj, edukacija i tržište za njihove proizvode.
„Cilj nam je da dodatno razvijemo pčelarstvo za šta postoje izuzetni prirodni uslovi, jer ovdje živi uglavnom populacija kojoj je zgodnije se baviti tom vrstom djelatnosti nego da idu u neke teže grane poljoprivrede“, poručio je Savić.
Dragan Brenjo iz Agencije za bezbjednost hrane BiH je rekao da Majevica ima dva zaštićena proizvoda i da je za njih sve veća zainteresovanost.
„Mislim da je to jedan pravi put da proizvođači ovih proizvoda, Majevičkog meda i dimljenog sira Zarca imaju perspektivu i u budućnosti, ali i da potrošači steknu povjerenje u te proizvode“, naveo je Brenjo.
Profesionalni pčelar iz Zvornika Tijana Aćimović je kazala da pčelarstvo u njenoj porodici zastupljeno preko 120 godina.
Oni proizvode preko 30 hiljada matica godišnje i oko 10 tona meda, ali imaju veliki problem sa plasiranjem i prodajom tog meda.
„Teško je da sav taj med prodamo zato što nemamo pravo da ga plasiramo u velikim marketima i ova naša priča o zaštićenoj oznaci bi pomogla u prodaji naših proizvoda“, navela je Aćimovićeva.