
Predsjednica Udruženja „Eko put“ iz Bijeljine Snježana Jagodić Vujić najavila je da će biti nastavljena borba za očuvanje Majevice.
Nakon što narodni poslanici Republike Srpske nisu podržali zahtjev više od 6.000 građana iz četiri lokalne zajednice i izglasali moratorijum na dodjelu koncesija za geološka istraživanja i za eksploataciju mineralnih sirovina, ruda i drugih resursa na području planine Majevica ona je za Srpskainfo izjavila da su očekivali takav ishod.
– Planirana je 25. jula, dok se Loparama održava manifestacija Dani dijaspore, protestna šetnja od Centra za kulturu i informisanje u Loparama do kancelarija tog preduzeća “AR CORE” – rekla je ona.
Planirana je i prezentacija diverziteta koju su radili “Čuvari Majevice”.
– Volja građana koji žive ovdje, volja stanovnika i dalje je da ne žele rudnik litijuma tako da borba se nastavlja – rekla je ona.
Objasnila je da je današnje takozvano savremeno rudarenje, zeleno rudarenje, sve samo ne zeleno.

– Ne vadi se ruda na način na koji se ranijih godina radilo. Mi svi i dalje imamo predstavu o tome da vidimo rudnik, tunel u koji ulaze rudari u dubinu zemlje i vade odatle. Ne, nego ova vrsta rudarenja koristi savremene tehnologije. Tu imamo tehnologiju upumpavanja i ispumpavanja ili ako se već radi površinskim kopom, mora da se radi ekstrakcija litijuma iz stijene. Taj proces nije prihvatljiv za prirodu, obzirom da se koriste ogromne količine sumporne kiseline i drugih kiselina za prilikom drobljenja stijena, pa do zagrijavanja – objasnila je Snježana Jagodić Vujić.
Dodala je da se pored sumporne kiseline, koristi i hlorovodonična kiselina.
– To vrlo negativno može uticati na podzemne vode, a naravno ako se podzemne vode zagade, onda je sve zagađeno. Majevica je planina koja je bogata, ima i plodnih njiva, ima bogatih voćnjaka – istakla je ona.
Dodala je da su ljudi na tom području krenuli sa promocijom, imaju majevički miješani med, sir, dimljeni sir, a okrenuti su strateški ka razvoju ekološke poljoprivrede i razvoju turizma.

– Majevica je puna termalnih ljekovitih voda. Tako da jednostavno postoje mnogi drugi načini u kom pravcu će se razvijati područje Majevice, a koje će biti prihvatljive za stanovništvo, gdje nećemo razmišljati o tome da li će nam zagaditi vodu, zemlju i vazduh, i da li ćemo morati da se raselimo s ovog područja. Majevica već ima dva rudnika na svoj teritoriji, uglja i soli, tako da jednostavno Majevici je dosta rudnika, a pogotovo ovako štetnih rudnika kao što bi mogao da bude rudnik litijuma – kaže ona.
Istakla je da su dobili informaciju da će dodjela koncesija biti u pregovaračkom postupku između Vlade Srpske i investitora.
– Na kraju, prilikom dodjele koncesija, svakako mora da se pita lokalna zajednica da da mišljenje. Koncesija se ne može dodijeliti dokle god ima negativno mišljenje lokalne zajednice – rekla je ona.