
Voćni zasadi u Semberiji pretrpjeli su štetu zbog mrazeva u periodu cvjetanja i obilnih padavina, što će znatno smanjiti prinos, rekla je Srni agronom Gordana Gajić.
Gajićeva je navela da velika opasnost prijeti od bolesti i štetočina, te da je do sada već trebalo obaviti nekoliko tretmana kako bi se izbjegle negativne posljedice.
“I u narednom periodu treba redovno obavljati zaštitu od bolesti i štetočina i posavjetovati se sa agronomima kako bi se postigli što bolji rezultati. Za sada, vrijeme je idealno za razvoj bolesti i štetočina i to bi dodatno moglo da utiče na kvalitet i prinos”, upozorila je Gajićeva.
Ona je dodala da se sjetva kukuruza na njivama Semberije polako privodi kraju i da je do sada zasijano oko 80 odsto planiranih površina.
“Zemljište je bilo dobro pripremljeno, optimalno zagrijano, sa dovoljno vlage, što je uticalo na izuzetno brzo nicanje usjeva. Zaštita usjeva od korova odmah poslije sjetve takođe je obavljena u dobrim uslovima, sa dovoljno padavina, što obećava dobru efikasnost preparata”, napomenula je Gajićeva.
Gajićeva je rekla da je kukuruz trenutno na većini parcela u fazi nicanja, da izuzetno brzo raste, pa treba obratiti pažnju i na korov kako bi se reagovalo pravovremeno.
Najveći problem ove godine, rekla je Gajićeva, može biti pokorica nastala usljed obilnih padavina na pojedinim lokalitetima, koja može negativno uticati na nicanje usjeva i moguće presijavanje.
“Ukoliko iz nekog razloga dođe do kašnjenja sjetve, neophodno je birati hibride sa manjim FAO grupama zrenja, kako bi se izbjegle negativne posljedice po biljke od eventualno visoke ljetne temperature. Takođe, kasnija sjetva može da bude ometena deficitom vlage u zemljištu, pa iz tog razloga ne treba puno kasniti”, navela je Gajićeva.
Dalje aktivnosti na zasijanim parcelama, dodala je, odnose se na pravovremenu zaštitu usjeva od korova, te tretman obaviti na vrijeme adekvatnim izborom preparata.
“U svakom slučaju se treba posavjetovati sa stručnjacima za zaštitu bilja kako ne bi došlo do propusta koji se kasnije ne mogu ispraviti i mogu ozbiljno uticati na prinos. Važna mjera je i prihrana usjeva”, istakla je Gajićeva.
Ona je rekla da su pšenica i ječam u fazi pred klasanje, da nije bilo problema sa bolestima, štetočinama i korovima tamo gdje je zaštita obavljena na vrijeme, adekvatnim preparatima.
“Zbog čestih kiša i toplog vremena, stvaraju se povoljni uslovi za razvoj bolesti i štetočina, pa je obaveza da se u narednom periodu uradi minimalno još jedan tretman kako bi biljka bila što bolje zaštićena”, navela je Gajićeva.
Ona je naglasila da najveća opasnost prijeti od fuzarioze klasa i bolesti lista, a od insekata žitna pijavica, te da na kvalitet zrna mogu da utiču i lisne vaši.
SRNA